Patara
header-logo2.png

Patara

buvilla.com blog

Muhteşem kumsalı ve tarihi ile Patara

PATARA

Ülkemizin cennet köşelerinden bir tanesi olan Patara Kalkan Fethiye arasında yer almaktadır. Konum olarak Kalkan a daha yakın olan Patara adını 2020 yılına yazdırdı. Likya döneminde ticaret önemli bir liman olan Patara o döneme ait tarihi kalıntıları bulunmaktadır. Su yolları, Amfi tiyatro, şehir kapısı, sütunlarla süslenmiş mermer yollar ilk meclis bina su ve bir çok tarihi zenginliği bulunuyor. Patara bulunduğu konum olarak çok yoğun ilgi gören tatil beldelerine yakın konumdadır. Mitolojik öykülerde su perisi Lykia ile Apollonun oğlu Paturus’un bu şehri kurduğu belirtilirken aynı zaman da Noel Baba olarak bilinen Nicholas’ın pataralı olduğu söyleniyor.

Likya’nın en önemli şehirlerinden olan Patara’nın yaklaşık 18 km beyaz kumlara sahip plajı bulunmaktadır. Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilen bu kumsala nesli tükenmekte olan caretta carettalar üreme alanı olarak Patara kumsallarını kullanmaktadır.

Patara da Gezilecek Yerleri

Patara mutlaka görülmesi gereken tatil beldelerin bir tanesidir Patara plajında ince kumlu plajda güneşin keyfini çıkarırken aynı zamanda ılık denizine girebilirsiniz. Sanki çöldeymişsiniz hissini veren kum tepesinde gün batımını seyretmeniz unutamayacağınız anılardan bir tanesi olacaktır. At binmeyi seviyorsanız eğer Patara’da bu sevdiğiniz aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Anfi tiyatro ve antik şehri gezebileceğiniz gibi geceleri eğlenebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. 

Yorumlar

Yorum Yaz

Tatil Bölgeleri

Etiketler

Close menu